Nabór wniosków w ramach środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Print Drukuj
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Sępólnie Krajeńskim działający z upoważnienia Starosty Sępoleńskiego ogłasza nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w ramach priorytetów ustalonych na 2023 rok, obejmujących:
− kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
− egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
− badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
− ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.

Wnioski przyjmowane będą od dnia 31.01.2023 r. do dnia 08.02.2023 r.

Priorytety na 2023 rok:
1. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
2. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
3. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
4. Wsparcie kształcenia ustawicznego dla nowozatrudnionych osób (lub osób, którym zmieniono zakres obowiązków) powyżej 50 roku życia.
5. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób poniżej 30 roku życia w zakresie umiejętności cyfrowych oraz umiejętności związanych z branżą energetyczną i gospodarką odpadami.

WAŻNE!
− Aby skorzystać ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego musi zostać spełniony co najmniej jeden z ww priorytetów (wyjaśnienia do priorytetów – do pobrania).
− Z uwagi na czas rozpatrywania wniosków oraz konieczność zawarcia umów przed terminem rozpoczęcia kształcenia. Pracodawca przy planowaniu terminu szkolenia powinien uwzględnić okres (począwszy od dnia złożenia wniosku), który będzie przeznaczony na dokonanie oceny i zawarcie umowy.
− Wypłata środków KFS musi nastąpić w 2023 roku.
− Wnioski złożone poza terminem naboru nie będą rozpatrywane.
− Urząd zastrzega sobie prawo wcześniejszego zakończenia naboru wniosków.

Starosta może przyznać środki z KFS na sfinansowanie kosztów, o których mowa wyżej w wysokości:
➢ 100% w przypadku pracodawcy, który należy do grupy mikroprzedsiębiorstw, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika;
➢ 80% w przypadku pozostałych pracodawców, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Pracodawca składa wniosek wraz załącznikami w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności.

Przy rozpatrywaniu wniosków będzie brane pod uwagę:
1. Zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok.
2. Zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy.
3. Koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku.
4. Posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego.
5. W przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego.
6. Plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS.
7. Możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów.

Dofinansowanie ze środków KFS ma charakter fakultatywny, co oznacza, że Dyrektor PUP może przyjąć wniosek do realizacji, odrzucić, wezwać do poprawienia lub przystąpić do negocjacji. W sytuacjach budzących wątpliwości, m.in. w przypadku kosztów kształcenia odbiegającego od zazwyczaj spotykanych na rynku usług szkoleniowych, pracodawca może być poproszony o wyjaśnienia i szczegółowe uzasadnienie. Niezłożenie wyjaśnień, niepodjęcie przez Pracodawcę negocjacji lub brak zgody na zmianę może spowodować negatywne rozpatrzenie wniosku. Od negatywnej oceny wniosku nie przysługuje odwołanie. Wnioski nie są rozpatrywane w trybie decyzji administracyjnej, stąd nie podlegają procedurze odwoławczej.
W przypadku bardzo dużego zainteresowania kształceniem ustawicznym, które przekroczy posiadany limit - zgodnie z zasadą racjonalności wydatkowania środków publicznych przy rozpatrywaniu wniosków urząd może zastosować dodatkowe kryteria oraz weźmie pod uwagę przebieg dotychczasowej współpracy wnioskodawcy z urzędem.
Środki z KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

Do wniosku Pracodawca obowiązkowo musi dołączyć:
1. Zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 362),
2. Informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej,
3. Kopię dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
4. Program kształcenia ustawicznego lub zakres egzaminu;
5. Wzór dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.
Niezałączenie ww załączników skutkować będzie pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.

Dodatkowe załączniki wymagane do wniosku:
1. Oświadczenie Wnioskodawcy – załącznik nr 1.
2. Oświadczenie Wnioskodawcy - załącznik nr 3.
3. Oświadczenie Wnioskodawcy - załącznik nr 4.
4. W przypadku, gdy pracodawcę reprezentuje pełnomocnik, do wniosku musi być załączone pełnomocnictwo określające jego zakres i podpisane przez osoby uprawnione do reprezentacji pracodawcy. Pełnomocnictwo należy przedłożyć w oryginale, w postaci notarialnie potwierdzonej kopii lub kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez osobę lub osoby udzielające pełnomocnictwa (tj. osobę lub osoby uprawnione do reprezentacji pracodawcy).
5. Kserokopie certyfikatów jakości usług posiadanych przez organizatora kształcenia ustawicznego.
6. W przypadku kursów należy dołączyć dokument, na podstawie którego organizator kształcenia prowadzi pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego, jeżeli informacja ta nie jest dostępna w publicznych rejestrach.

Załączniki

Wniosek o przyznanie środków na sfinansowanie kształcenia ustawicznego KFS 2023
Wniosek o przyznanie środków na sfinansowanie kształcenia ustawicznego KFS 2023.docx 99 KB
Wyjaśnienia priorytetów
Wyjaśnienia priorytetów.pdf 135 KB
Formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę 2023
Formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę 2023.pdf 52 KB
Formularz informacji przedstawianej przy ubieganiu się o pomoc de minimis
Formularz informacji przedstawianej przy ubieganiu się o pomoc de minimis.xlsx 77 KB
BAROMETR_ZAWODOW wojewodztwo kujawsko-pomorskie powiat sępoleński 2023
BAROMETR_ZAWODOW wojewodztwo kujawsko-pomorskie powiat sępoleński 2023.pdf 191 KB
BAROMETR_ZAWODOW wojewodztwo kujawsko-pomorskie 2023
BAROMETR_ZAWODOW wojewodztwo kujawsko-pomorskie 2023.pdf 211 KB
Informacje o publikacji dokumentu