Termin naboru wniosków: 28.07.2025 do 11.08.2025 r.
Do rozdysponowania jest kwota 200 000,00zł w ramach limitu środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego przyznanych w 2025 r. na realizację zadań w ramach priorytetów wydatkowania środków Rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
W 2025 roku środki Rezerwy KFS będą przeznaczone na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców zgodnie z następującymi priorytetami:
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób po 50 roku życia.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z niskim wykształceniem.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w obszarach/branżach, które powiatowe urzędy pracy określą na podstawie wybranych przez siebie dokumentów strategicznych, analiz czy planów rozwoju jako istotne dla danego powiatu czy województwa.
Priorytet dziesiąty
W ramach tego priorytetu finansowane jest kształcenie pracodawców lub pracowników będących wyłączenie osobami powyżej 50 roku życia. Tematyka kształcenia nie jest narzucona z góry a w uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności.
Priorytet jedenasty
Priorytet jest skierowany do osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności tj. przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności kandydata na szkolenie bądź oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia. Temat szkolenia/kursu nie jest narzucony z góry. W uzasadnieniu należy wykazać potrzebę nabycia umiejętności.
Priorytet dwunasty
Ze wsparcia w ramach tego priorytetu mogą skorzystać osoby, które nie mają świadectwa dojrzałości, w tym nie ukończyły szkoły na jakimkolwiek poziomie. Jedynym wymogiem jest aby wnioskodawca wskazał we wniosku, że pracownik kierowany na wnioskowaną formę kształcenia ustawicznego spełnia kryteria dostępu (np. oświadczenie). Obszar czy branża do której należy wnioskodawca a także temat szkolenia nie jest istotny.
Priorytet trzynasty
Dokumenty strategiczne na podstawie, który będzie rozpatrywany ten priorytet są następujące:
- Strategia Rozwoju Ponadlokalnego do roku 2030 Jednostek Samorządu Terytorialnego Porozumienia Partnerskiego BYSTRZYCA
Ścieżka dostępu: https://splublin.bip.lubelskie.pl/index.php?id=245&action=details&document_id=2049177
- Strategia Rozwoju Powiatu Lubelskiego na lata 2016-2022 (z perspektywą do roku 2030)
Ścieżka dostępu: https://splublin.bip.lubelskie.pl/index.php?id=245&action=details&document_id=1028137
- Strategia Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 r.
Ścieżka dostępu: https://strategia.lubelskie.pl/srwl.html
Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie jako przeważającego (według stanu na 1 stycznia 2025 roku) odpowiedniego kodu PKD – określonego przez urząd pracy oraz zawarte we wniosku o dofinansowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności.
Przy rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie ze środków KFS uwzględnia się:
- zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego
z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS
w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwość finansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku,
z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 475).
Wniosek należy złożyć w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie przy ul. Mełgiewskiej 11C, 20-209 Lublin /Filii w Bełżycach ul. Lubelska 8, 24-200 Bełżyce/ Filii w Bychawie ul. Mickiewicza 11, 23-100 Bychawa/ w formie papierowej lub elektronicznej. Wniosek wraz załącznikami dla posiadaczy zweryfikowanego i aktywnego konta z profilem zaufanym ePUAP poprzez skrzynkę podawczą ePUAP o adresie: /PUPLublin/SkrytkaESP lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym można złożyć też za pośrednictwem platformy: www.praca.gov.pl lub na adres do e-doręczeń PUP: AE:PL-32684-39547-CBAJC-27
Pracodawca może otrzymać dofinansowanie w wysokości 80% kosztów kształcenia, a w przypadku mikroprzedsiębiorstw w wysokości 100%.
Wnioski należy składać zgodnie z właściwością miejscową, czyli do urzędu pracy właściwego terytorialnie ze względu na siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Dla Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie /Filii w Bełżycach/ Filii w Bychawie właściwością miejscową siedziby lub prowadzonej działalności jest powiat lubelski.
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia w przypadku:
- niedołączenia do Wniosku załączników wymaganych zgodnie z § 5 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018 r. poz. 117);
- niepoprawienia Wniosku we wskazanym terminie.
Za datę złożenia wniosku uznaje się datę jego wpływu odpowiednio do Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie /Filii w Bełżycach/ Filii w Bychawie.
Kontakt:
Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie tel: 501 870 996 Sebastian Andrzejewski
Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie Filia w Bełżycach tel. 81 517 37 70 w. 16 Małgorzata Pietrzak
Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie Filia w Bychawie tel. 81 566 00 36 w. 21 Artur Todys