Starosta na podstawie zawartej z pracodawcą lub przedsiębiorcą stosownej umowy, przyznaje dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego, który ukończył 50 rok życia.
Dofinansowanie wynagrodzenia przysługuje pracodawcy lub przedsiębiorcy przez okres:
Dofinansowanie wynagrodzenia przysługuje pracodawcy lub przedsiębiorcy przez okres:
- 12 miesięcy - w przypadku zatrudnienia bezrobotnego, który ukończył 50 lat, a nie ukończył 60 lat lub
- 24 miesięcy - w przypadku zatrudnienia bezrobotnego, który ukończył 60 lat.
Dofinansowanie wynagrodzenia przysługuje w kwocie określonej w zawartej umowie, nie wyższej jednak niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdego zatrudnionego bezrobotnego, tj. 840,00 zł miesięcznie.
Pracodawca lub przedsiębiorca są zobowiązani do dalszego zatrudniania skierowanego bezrobotnego po upływie okresu przysługiwania dofinansowania wynagrodzenia, odpowiednio przez okres:
Pracodawca lub przedsiębiorca są zobowiązani do dalszego zatrudniania skierowanego bezrobotnego po upływie okresu przysługiwania dofinansowania wynagrodzenia, odpowiednio przez okres:
- 6 miesięcy w przypadku, gdy dofinansowanie wynagrodzenia trwa 12 miesięcy,
- 12 miesięcy w przypadku, gdy dofinansowanie wynagrodzenia trwa 24 miesiące.
Pracodawca zobowiązany jest zwrócić wszystkie otrzymane środki wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od całości kwoty otrzymanych środków od dnia wypłaty pierwszego dofinansowania wynagrodzenia, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty, w sytuacji:
- niewywiązania się z warunku zatrudnienia skierowanego bezrobotnego przez okres dalszego zatrudnienia następującego po okresie dofinansowania wynagrodzenia,
- nieutrzymania zatrudnienia skierowanego bezrobotnego w okresie przysługiwania dofinansowania wynagrodzenia,
Pracodawca zobowiązany jest zwrócić 50% łącznej kwoty wypłaconego dofinansowania wynagrodzenia i odsetek ustawowych, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty, w sytuacji, gdy utrzyma zatrudnienie skierowanego bezrobotnego przez okres przysługiwania dofinansowania wynagrodzenia oraz przez co najmniej połowę dalszego okresu zatrudnienia, tj. odpowiednio co najmniej 3 miesiące lub 6 miesięcy.
Pracodawca nie ma obowiązku zwrotu przyznanego dofinansowania wynagrodzenia w sytuacji, gdy:
- a) Zatrudni bezrobotnego na miejsce pracy, które zostało zwolnione w wyniku:
- rozwiązania umowy o pracę przez bezrobotnego ,
- wygaśnięcia zawartej umowy o pracę,
- rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę na podstawie art. 52 Kodeksu Pracy ze skierowanym bezrobotnym.
- b) Brak jest możliwości skierowania do pracodawcy odpowiedniego bezrobotnego na zwolnione stanowisko pracy, posiadającego kwalifikacje i wymagania, określone przez pracodawcę we wniosku o dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego, który ukończył 50 rok życia.
Dofinansowanie wynagrodzenia jest udzielane zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
Uprawnionymi do otrzymania dofinansowania wynagrodzenia są pracodawcy lub przedsiębiorcy.
Szczegółowe informacje w siedzibie urzędu w pokoju nr 19 lub pod numerem telefonu /84/ 638-33-60.