Poradnictwo zawodowe

Poradnictwo zawodowe

Czym jest poradnictwo zawodowe i jakie są jego formy?

Poradnictwo zawodowe jest usługą rynku pracy, realizowaną przez powiatowe urzędy pracy i centra informacji i planowania kariery zawodowej działające w wojewódzkich urzędach pracy. Poradnictwo zawodowe polega na udzielaniu pomocy przez pracownika urzędu pracy w rozwiązywaniu problemów zawodowych osób zgłaszających się po taką pomoc do urzędu.

Pomoc może być świadczona w formie indywidualnego kontaktu pracownika urzędu z osobą potrzebującą pomocy lub za pośrednictwem łącza telefonicznego albo internetowego.

W ramach usługi poradnictwa zawodowego pracownicy urzędu prowadzą również grupowe spotkania w formie warsztatów z osobami potrzebującymi pomocy.

Kto może skorzystać z poradnictwa zawodowego?

Usługa poradnictwa zawodowego jest dostępna zarówno dla osób zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy, jak i w węższym zakresie dla osób niezarejestrowanych oraz pracodawców i ich pracowników.

Jakich korzyści dostarcza usługa?

W ramach poradnictwa zawodowego możesz uzyskać pomoc m.in. w zakresie:
  • wyboru lub zmiany zawodu,
  • zaplanowania kariery zawodowej,
  • uzupełnienia kwalifikacji zawodowych,
  • określenia swoich kompetencji i zainteresowań,
  • zaplanowania rozwoju zawodowego.
Pamiętaj! Poradnictwo zawodowe w powiatowych urzędach pracy oraz w centrach informacji i planowania kariery zawodowej jest realizowane dla wszystkich zainteresowanych bezpłatnie zgodnie z następującymi zasadami:
  • dostępności
  • dobrowolności;
  • równości bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, orientację seksualną, przekonania polityczne i wyznanie religijne lub przynależność związkową;
  • swobody wyboru zawodu i miejsca zatrudnienia;
  • poufności i ochrony danych.

Podstawa prawna


nnk.asset.publisher.info.header

Informacje szczegółowe urzędu

Poradnictwo zawodowe


P O R A D N I C T W O    Z A W O D O W E

Kontakt: Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Dworze Gdańskim
ul. Morska 1 82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 55 24 69 527;  55 24 69 528
e-mail: doradca@pupndg.pl
pokój 11, 12 godziny przyjęć: 7:30-13:30 

Informacje ogólne: Poradnictwo zawodowe realizowane jest wg następujących zasad: dostępności, dobrowolności, równości, swobody wyboru zawodu i miejsca zatrudnienia, bezpłatności, poufności danych osobowych. Poradnictwo jest świadczone w formie porady indywidualnej lub grupowej.

Narzędzia i metody pracy: Doradcy zawodowi w naszym urzędzie posiadają pełne kwalifikacje do świadczenia usług poradnictwa. Dodatkowo dysponujemy takimi narzędziami jak: test KZZ (Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych), test NBK (Narzędzie do Badania Kompetencji), testy z gamy narzędzi Performanse (Echo, Dialog, Orientacja). Wspólnie z klientem współtworzymy Indywidualne Palny Działania. Standaryzowane narzędzia i metody pracy wykorzystujemy zgodnie z posiadanymi uprawnieniami i etyką zawodową.

Oferta poradnictwa zawodowego dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy.
Osoby bezrobotne i poszukujące pracy mogą uzyskać pomoc w zakresie rozpoznania indywidualnych trudności w znalezieniu pracy lub wyborze kierunku edukacji; przygotowaniu do lepszego radzenia sobie w poszukiwaniu i podejmowaniu pracy, rozpoznania preferencji , predyspozycji zawodowych oraz kompetencji. Opiniujemy także wybór rodzaju pracy, kierunku szkolenia, przekwalifikowania zawodowego, plany dotyczące założenia własnej działalności gospodarczej. Udzielamy również pełnej informacji o zawodach, sytuacji na rynku pracy oraz umiejętnościach niezbędnych przy aktywnym poszukiwaniu pracy i samozatrudnieniu.


Pracodawcy mogą wnioskować o określenie wymagań niezbędnych i pożądanych dla stanowiska pracy zgłaszanego w ofercie pracy. Mogą liczyć na pomoc w doborze kandydatów do pracy spośród osób bezrobotnych i poszukujących pracy oraz wsparcie w zakresie rozwoju zawodowego własnego i swoich pracowników.
W czym możemy pomóc? W sporządzeniu analizy stanowiska pracy; opracowaniu profilu kandydata; opracowaniu ogłoszeń o wolnym stanowisku pracy, przeprowadzeniu selekcji kandydatów na dane stanowisko; przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej; w opanowaniu odpowiednich sposobów motywowania pracowników w celu zwiększenia efektywności pracy.

WNIOSEK PRACODAWCY DOTYCZĄCY WSPÓŁPRACY Z DORADCĄ ZAWODOWYM


Biblioteka

W naszych zbiorach znajdują się publikacje głównie o tematyce związanej z poszukiwaniem pracy. Nie brak literatury motywującej do działania oraz z zakresu pedagogiki i psychologii. Dysponujemy również informatorami szkół wyższych, policealnych, studiów podyplomowych a także publikacjami badawczymi. Posiadamy filmy o zawodach (kalejdoskop zawodów), filmy szkoleniowe z autoprezentacji, rozmowy kwalifikacyjnej i wiele innych, pomocnych podczas szukania pracy. Doskonałym źródłem informacji dla młodzieży są „Przewodniki po zawodach" (7 segregatorów), napisane prostym i przystępnym  językiem. Każdy zawód jest opisany według bloków tematycznych zawierających następujące wiadomości:

   · zadania i czynności robocze
   · środowisko pracy
   · wymagania psychologiczne
   · wymagania fizyczne i zdrowotne
   · warunki podjęcia pracy w zawodzie
   · możliwość awansu w hierarchii zawodowej
   · możliwość podjęcia pracy przez dorosłych
   · zawody pokrewne
   · literatura
   · możliwość zatrudnienia oraz płace;

Cały zasób literatury udostępniamy wszystkim zainteresowanym (nie tylko bezrobotnym!)

„ Pracę znajdują nie najlepsi kandydaci, ale ci, którzy umieją jej najlepiej szukać"
 
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

PORADNICTWO ZAWODOWE - pokój 11, 12
Powiatowy Urząd Pracy w
Nowym Dworze Gdańskim
ul. Morska 1

nnk.asset.publisher.attachments

Wniosek pracodawcy dotyczący współpracy z doradcą zawodowym
Wniosek pracodawcy dotyczący współpracy z doradcą zawodowym.jpeg 344 KB

Menu Display