Опубліковувач

SZKOLENIA DLA PRACODAWCÓW I ICH PRACOWNIKÓW

Powiatowy Urząd Pracy w Kolnie ogłasza nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.

Wnioski będą przyjmowane w dniach:  04.02.2025 r. - 06.02.2025 r.
  • w  Powiatowym Urzędzie Pracy w Kolnie, 18-500 Kolno, ul. Wojska Polskiego 69, w godzinach 7:30 – 15:30,
  • za pośrednictwem platformy e-PUAP: https://epuap.gov.pl/ (wniosek oraz załączniki do wniosku powinny być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym/profilem zaufanym)
  • elektronicznie za pomocą adresu do doręczeń elektronicznych AE:PL-72494-22606-FCAEV-27
  • elektronicznie przez praca.gov.pl
 
Wnioski, które wpłyną w terminie innym niż wskazany przez Urząd pozostaną  bez rozpatrzenia.
Zgodnie z priorytetami ustalonymi przez Ministra właściwego ds. pracy, w 2025 roku  środki z KFS mogą być przeznaczone na:
  1. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
  2. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
  3. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
  4. Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
  5. Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m. in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania i różnorodnej kultury organizacyjnej.
  6. Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
  7. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
  8. Rozwój umiejętności cyfrowych.
  9. Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
 
Przy rozpatrywaniu wniosków uwzględnia się:
  1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k ustawy.
W przypadku niewystarczających środków KFS Powiatowy Urząd Pracy w Kolnie, przyznając środki, będzie zwracał szczególną uwagę na wnioski pracodawców, którzy ubiegają się o przyznanie środków KFS po raz pierwszy, wnioski małych firm, wnioski o małej wnioskowanej kwocie wsparcia, a także wnioski, które otrzymały wyższą punktację podczas ich oceny. W tej sytuacji Powiatowy Urząd Pracy zastrzega możliwość przyznania pracodawcy środków w kwocie niższej od wnioskowanej.
 
Na finansowanie kształcenia ustawicznego w ramach limitu podstawowego KFS w 2025 roku Powiatowy Urząd Pracy w Kolnie `dysponuje kwotą 200 000,00 zł.
W ramach KFS mogą być pokryte koszty kształcenia ustawicznego w wysokości 80% całkowitych jego kosztów, 20% kosztów pokrywa pracodawca. W przypadku mikroprzedsiębiorstw z KFS można pokryć 100% kosztów kształcenia ustawicznego. W obu przypadkach łączny koszt szkolenia jednego uczestnika w danym roku nie może przekroczyć kwoty 300% przeciętnego wynagrodzenia.
Środki z KFS stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy, tel. 86 278 95 22

Załączniki

Komentarz do stosowania priorytetów wydatkowania KFS
Komentarz do stosowania priorytetów wydatkowania KFS.docx 23 KB
Karta oceny wniosku KFS
Karta oceny wniosku KFS.docx 62 KB
Oświadczenia
Oświadczenia.docx 16 KB
Wniosek o przyznanie środków z KFS w 2025 roku
Wniosek o przyznanie środków z KFS w 2025 roku.doc 156 KB
Załącznik Nr 1 do wniosku
Załącznik Nr 1 do wniosku.docx 18 KB
Załącznik Nr 2 do wniosku
Załącznik Nr 2 do wniosku.docx 20 KB
Załącznik Nr 3 do wniosku
Załącznik Nr 3 do wniosku.docx 17 KB
Załącznik Nr 4 do wniosku - Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (4)
Załącznik Nr 4 do wniosku - Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (4).xlsx 62 KB
Załącznik Nr 5 i 6 do wniosku
Załącznik Nr 5 i 6 do wniosku.docx 19 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display